Згідно із загальноприйнятою думкою, ходіння на милицях має бути жахливим і нестерпним. Проте коли знаєш, що милиці - це надовго, доводиться пристосовуватися і дивитися на проблему з практичної точки зору. І тоді виявляється, що все не так страшно і з цим теж живуть.

Милиці використовуються для поліпшення координації та зменшення навантаження на ноги шляхом збільшення опори і переносу маси тіла на верхню частину тулуба і руки.

Стандартні милиці виготовляються з легкої породи дерева або алюмінію. Їх конструкція зазвичай передбачає платформу для опори під пахвою, ручку, подвійну планку, що переходять знизу в одну стійку з гумовим наконечником діаметром 3-8 см. Милиці можуть мати затиски, гвинти або інші пристосування, за допомогою яких регулюють їх висоту.

Ортомилиці  виготовляються з алюмінію і включають стійку, платформу для опори з м'яким покриттям та ручки-перекладини, покриті пластиком. Цей вид милиць можна відрегулювати по довжині ліктя і висоті (зросту) хворого. Слід пам'ятати про те, що, неправильно спираючись на платформу, хворий може пошкодити нервові і м'язові структури руки.

Милиці з упором на передпліччі виготовляються з алюмінію і мають стійкий упор-затиск і ручку. Хоча милиці такого типу забезпечують недостатню бічну опору, однак вони менші за розміром, більш функціональні при підйомі по сходах.

Їх можна використовувати одночасно з ортопедичними апаратами.

При використанні милиць різних видів слід пам'ятати про те, що:

  • масу тіла слід переносити на руки, а не на пахви, щоб уникнути пошкодження пахвової ділянки;
  • підтримувати широку базу для опори навіть під час відпочинку;
  • тримати милиці приблизно в 10 см від краю і попереду ноги;
  • при використанні милиць з упором в пахвові западини опорні стійки повинні знаходитися близько від грудей для забезпечення кращої рівноваги;
  • голову тримати прямо і зберігати рівне положення тіла під час ходьби.


Найкраща позиція хворого: голова - високо піднята, спина - пряма, здорове коліно - злегка зігнуте. Для підтримки можна спертися спиною об стіну. Наконечники милиць поміщають на відстані приблизно 15 см від шкарпеток і злегка вперед. Якщо у хворого широкі стегна - наконечники краще відвести в сторону на більшу відстань. Відстань між пахвою і верхньою частиною милиць має бути близько 2-3 пальців.

Лікті зігнуті під кутом 25-30°. Поштовхом можна перевірити, чи легко тіло відривається від підлоги. Руки повинні бути майже прямі. Пристосованість до милиць перевіряється під час прогулянки.

Для того щоб встати зі стільця, складені разом милиці поміщають з пошкодженої сторони і тримаються за них посередині. Потім перекидають їх іншою рукою через стілець, випрямляють здорову ногу.

Для того, щоб сісти, повторюють ті ж рухи, починаючи з розміщення двох милиць на ушкодженій стороні. Потім хворий випрямляє спину і сідає. При цьому він повинен бути впевнений, що крісло або стілець не хитаються.

При ходьбі з милицями поміщають обидві милиці одночасно на 30 см попереду і 15-20 см у бік пальців ноги. Переносять, спираючись на рукоятки, тяжкість тіла вперед. Можна погойдатися на милицях. Приземляються на п'яту так, щоб милиці були позаду хворого.

Хода човникового типу найбільш проста і безпечна для тих, хто починає користуватися милицями. Починати треба з того, щоб перенести милиці вперед, перенести вагу тіла вперед, спираючись на руки, і ковзати в тому ж напрямку здоровою ногою.

При підйомі або спуску зі сходів можна використовувати наступний метод.
Хворий бере обидві милиці під одну руку, притримує їх зсередини великим пальцем. Іншою рукою тримається за поручні (рука трохи попереду тіла).

При підйомі милиці залишають на тому рівні, де стоять. Потім рівномірно розподіляють масу тіла на руці, що тримає милицю, і на перилах. Піднімають здорову ногу на сходинку, залишаючи позаду хвору ногу, випрямляють здорову ногу і просувають милиці вперед.

При спуску зі сходів милиці поміщають на нижній щабель і витягають хвору ногу. Потім рівномірно спираються на руку, що тримає милиці, і на перила. Просувають уперед здорову ногу на нижній щабель.

Рекомендується користуватися цим методом при спуску або підйомі на вузьких сходах.

Замовити милиці можна в мережі магазинів "Ваше здоро'я", що займається реалізацією медтоварів протезно-ортопедичного підприємства "Брик".